27
2015
Jak cytować korzystając z Mendeley na platformie Overleaf?
Mendeley to efektywne narzędzie m.in. do zarządzania bibliografią oraz do cytowania i tworzenia bibliografii w tekstach naukowych. Overleaf z kolei ułatwia tworzenie tekstów z wykorzystaniem Latex’a oraz ich zdalną publikację.
W poniższym wpisie zajmiemy się krótkim opisem w jaki sposób zacytować publikację z dodanej bazy .bib pochodzącej z Mendeley oraz jak wstawić spis literatury na końcu tekstu naukowego w Overleaf (na przykładzie szablonu IEEEtrans).
Zanim przystąpimy do pracy nad samym tekstem, należy plik z rozszerzeniem bib dodać do projektu w Overleaf. Plik możemy dodać za pomocą Add files…->Bibliography – wtedy dodana zostanie cała baza Mendeley, lub z lokalizacji na dysku w chmurze np. GoogleDrive wskazując plik .bib dotyczący określonego projektu, wtedy problem sprowadza się do zarządzania bibliografią korzystając z pliku .bib.
Jeśli wstawiamy całą bibliotekę z Mendeley to następne etapy dotyczą wskazania narzędzia z którego będziemy korzystali i autoryzacji tego narzędzia.
Podanie nazwy pliku BibTex zawierającego całą bibliotekę Mendeley.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dodawania pliku BibTex, jeśli chcemy pracować nad literaturą odpowiadającą mniejszemu projektowi. Dodajemy wtedy po przeprowadzeniu autoryzacji, do projektu Overleaf plik .bib na przykład z GoogleDrive.
Pozostaje już tylko wskazanie stylu bibliografii, odwołanie się do odpowiedniej bazy danych i wskazywanie pozycji literatury w tekście. W przykładowym szablonie IEEEtran podajemy styl:
Następnie podajemy nazwę pliku .bib zawierającego bibliografię:
Cytowania w latexu tworzymy za pomocą polecenia \cite{klucz}. Klucz to charakterystyczne dla danej pozycji odwołanie w pliku .bib:
W naszym szablonie, przykładowe cytowania mogą wyglądać następująco:
Stąd, oprócz odwołań w tekście zgodnych ze stylem IEEEtrans, na końcu dokumentu pojawia się bibliografia.
[…] do przygotowywania dokumentów w Latex’u. Wcześniejszy wpis został poświęcony wstawianiu odwołań do literatury w Overleaf za pomocą Mendeley. W tym wpisie omówimy podstawowe funkcjonalności systemu, jego bardziej zaawansowane ciekawe […]