if(function_exists('fhs_display_front')) { echo fhs_display_front(); }
wrz
3
2015

Technologie i języki programowania – ranking 2015

Jaki język programowania, czy technologia jest najpopularniejsza? IEEE Spectrum, jak co roku, utworzyło ranking najbardziej popularnych technologii i języków programowania oraz przeanalizowało tendencje zmian w ich popularności.

Ranking jest tworzony na podstawie 12 współczynników z 10 źródeł takich jak: biblioteki IEEE Xplore, popularność w Google, GitHub, Stack Overflow, Reddit, Dice, Topsy oraz CareerBuilder. Główna waga położona jest na popularność poszczególnych języków w ogłoszeniach o pracę.

Popularność technologii i języków programowania we wszystkich kategoriach*

W stosunku do roku 2014, w 2015 r. niewiele się zmieniło w pierwszej dziesiątce. Nadal na podium w tej samej kolejności widzimy: Java, C i C++. Zmieniła się nieco punktacja w rankingu – C nieco wzrosła, C++ nieco spadła. Kilka zmian miejsca rankingu pojawiło się w dole pierwszej dziesiątki. R wskoczył z 9 pozycji na 6, a o jedną pozycję spadły takie języki jak: PHP, JavaScript, Ruby.
Porównanie popularności języków programowania w latach 2014-2015
Kilka języków po raz pierwszy pojawiło się w rankingu. Są to między innymi nowy, wypuszczony 13 miesięcy temu, język Apple – Swift, czy język programowania procesorów graficznych, wypuszczony przez Nvidia – Cuda.

 

Popularność języków programowania w zastosowaniach mobilnych

I to właśnie język Swift wdarł się do pierwszej dziesiątki od razu na miejsce 6, wypierając tym samym Actionscript. Jeśli chodzi o pierwszą piątkę to nieco wzmocniły zdobycze punktowe języki C i C++, i nieco osłabiły się C# i JavaScript – nie zmieniając zajmowanej w rankingu pozycji. W dolnej połowie tabeli największy spadek, o dwie pozycje, zanotował Objective-C (z 6 na 8), a największa strata punktowa przypadła językowi Scheme – 28.4 (2014) na 15.8 (2015).
Porównanie popularności języków programowania do zastosowań mobilnych w latach 2014-2015

Popularność technologii i języków programowania w zastosowaniach webowych

W przypadku języków używanych w zastosowaniach webowych niezmiennie pierwsze sześć miejsc okupują te same języki co w roku 2014. Zauważyć można niewielkie zmniejszenie się punktacji w przypadku tych języków, z wyjątkiem języka Python i zajmującego pierwsze miejsce języka Java. Dół tabeli to spektakularny skok z 10 na 7 miejsce języka Go oraz spadek z 8 na 10 HTML’a. Oprócz HTML spadek o jedno miejsce zanotował Perl.
Porównanie popularności języków programowania do zastosowań web w latach 2014-2015

 

Opracowano na podstawie:

1. Stephen Cass, The 2015 Top Ten Programming Languages. New languages enter the scene, and big data makes its mark. http://spectrum.ieee.org/computing/software/the-2015-top-ten-programming-languages.

2. Nick Diakopoulos & Stephen Cass. Interactive: The Top Programming Languages 2015. New languages enter the scene, and big data makes its mark. http://spectrum.ieee.org/static/interactive-the-top-programming-languages-2015.

 Jak cytować?

Marjak, Henryk (2015): Języki programowania – ranking popularności 2014-2015. figsharehttp://dx.doi.org/10.6084/m9.figshare.1537409 .

 

*  Dane, na podstawie których powstały powyższe wykresy, dostępne są w serwisie plot.ly (klik w wykres – wymaga rejestracji) lub w dokumencie pdf: http://dx.doi.org/10.6084/m9.figshare.1537409.

Related Posts

O Autorze: Henryk Marjak

Adiunkt w Katedrze Analizy Systemowej i Finansów, Wydziału Ekonomicznego ZUT w Szczecinie. Z wykształcenia elektronik (Politechnika Szczecińska) i doktor nauk ekonomicznych (SGGW).

Napisz komentarz