if(function_exists('fhs_display_front')) { echo fhs_display_front(); }
wrz
18
2015

Overleaf – z czym to się je oraz interaktywne wprowadzenie

Overleaf to bardzo ciekawa platforma do przygotowywania dokumentów w Latex’u. Wcześniejszy wpis został poświęcony wstawianiu odwołań do literatury w Overleaf za pomocą Mendeley. W tym wpisie omówimy podstawowe funkcjonalności systemu, jego bardziej zaawansowane ciekawe funkcje, na końcu umieszczone zostanie interaktywne wprowadzenie do Latex’a.

Ojcowie założyciele

Założycielami Overleaf (pierwsza nazwa writeLatex) są naukowcy: John Hammersley – jak o sobie pisze: matematyk, fizyk, tancerz; i John Lees-Miller – informatyk i matematyk. Rozwijanie tego projektu rozpoczęli w 2011 r., obecnie mają 250 tys. użytkowników ze 180 krajów, którzy utworzyli ponad 3 mln dokumentów w serwisie.

Szablony Latex

Latex, który jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w Overleaf, to system składu tekstu, wykorzystywanym przez wielu wydawców, szczególnie tych wymagających poprawnego składu wyrażeń matematycznych. Osoba pisząca skupia się na wprowadzaniu zawartości tj. tekstu, grafiki, tabel, wyrażeń matematycznych, natomiast format określany jest przez wydawcę, który narzuca wygląd za pomocą szablonu dokumentu. Overleaf zawiera szablony i przykłady obejmujące wiele kategorii szablony czasopism naukowych, bibliografii, książek, CV, listów, posterów, prezentacji, raportów, rozpraw doktorskich itp.

overleaf, latex, szablon, template

Kategorie szablonów w Overleaf

Stały podgląd

Pisanie w Latexu polega w dużym uproszczeniu na wprowadzaniu tekstu w odpowiednie miejsca szablonu. W Overleaf zmiany w pliku możemy na bieżąco obserwować na podglądzie. Oczywiście nie zawsze ma to sens, nie zawsze jest to efektywne ponieważ każda zmiana w pliku źródłowym powoduje obciążenie systemu spowodowane przetwarzaniem dokumentu.

overleaf, latex

Overleaf – edycja i podgląd dokumentu

Zapisywanie i pobieranie danych

Świetną cechą Overleaf jest integracja z wieloma interesującymi narzędziami do przechowywania danych, tworzenia wykresów, współpracy i wersjonowania. Dzięki tej integracji możemy automatycznie zapisywać na dysku Dropbox, wstawiać wykresy z Plot.ly, pobierać pliki z GitHub, GoogleDrive i wiele innych. Nie mniej interesującą funkcją jest integracja z Mendeley, dzięki czemu możemy wygodnie zarządzać literaturą i tworzyć odnośniki w dokumentach Latex.

Pobieranie i zapisywanie plików

Pobieranie i zapisywanie plików

Publikacja

Oprócz oczywistej funkcji jaką jest generowanie pliku PDF, za pomocą Overleaf możemy bezpośrednio wysłać dokument do kilkunastu współpracujących wydawnictw m.in. R1000, arXiv czy PeerJ, czy opublikować na zasadach self-publishingu w figshare, jak możemy również wysłać do jednego z edytorów tekstów naukowych dla autorów ESL (English as Second Language) np. Enago.

Platformy współpracujące z Overleaf

Zintegrowane z Overleaf platformy wydawnicze lub edycyjne

Ile to kosztuje?

Oczywiście można napisać, że to nic nie kosztuje. I od konta Free można zacząć, które oprócz ograniczenia miejsca na dysku do 1 GB i liczby plików w jednym projekcie do 60, nie ma m.in. opcji szybkiego zapisywania na Dropbox’ie.  Za w pełni funkcjonalną wersję Pro, ograniczoną co do pojemności 10GB i liczby plików w jednym projekcie do 240, trzeba zapłacić 72 EUR przy płatności jednorazowej.

Wprowadzenie do Latex’a

Poniższy dokument zawierający interaktywne wprowadzenie do Latex’a opracowany został na podstawie prezentacji „An Interactive Introduction to Latex. Part 1: Basics.”, której autorem jest Dr John D. Lees-Miller. Również linki do przykładowych ćwiczeń prowadzą do plików przez niego przygotowanych.

 

Related Posts

O Autorze: Henryk Marjak

Adiunkt w Katedrze Analizy Systemowej i Finansów, Wydziału Ekonomicznego ZUT w Szczecinie. Z wykształcenia elektronik (Politechnika Szczecińska) i doktor nauk ekonomicznych (SGGW).

Napisz komentarz