28
2014
Technologie przyszłości, które do roku 2022 zmienią Świat
Przewidywanie przyszłości w dziedzinie technologii przyszłości jest podobnie trudne jak zgadywanie numerów w totolotka, albo ostatnio modne przewidywanie kursu franka szwajcarskiego. Ze względu na olbrzymie zmiany technologiczne i nieustanny rozwój w szczególności te trudności dotyczą prognozowania kierunków i zakresu rozwoju technologii komputerowych. Na podstawie opinii ekspertów z takich firm jak: Facebook, Google, HP Lab i Microsoft oraz opinii członków IEEE, specjaliści z IEEE Computer Society przygotowali raport dotyczący kierunków rozwoju na takich polach jak big data, high-performace computing, Internet of Things, nanotechnologii i robotyki.
- Bezpieczeństwo. Gwałtowny wzrost dużych repozytoriów danych będzie powodował zwiększenie obaw o równowagę pomiędzy wygodą obsługiwania a zapewnieniem bezpieczeństwa i prywatności.
- Ruch otwartości własności intelektualnej. Zwiększenie działań w tym kierunku wpłynie na zmiany na wielu polach: wydawnictw naukowych, modeli edukacyjnych, oprogramowania, standardów i języków programowania.
- Rozwój zrównoważony. Zwiększanie się populacji ludzi na świecie powoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię, nowe technologie przechowywania energii, nowe sposoby chłodzenia centrów danych.
- Massive Open Online Courses. MOOCe mogą zmienić role nauczycieli i studentów, jak też zmusić coraz większą liczbę instytucji edukacyjnych do poszukiwania nowych form i platform kształcenia.
- Quantum Computing. Oszałamiający potencjał obliczeniowy, ograniczony jedynie przez prawa fizyki.
- Nanotechnologia. Nanotechnologia umożliwi umieszczanie kamer w ciele człowieka co pozwoli na monitorowanie stanu zdrowia. Urządzenia będą budowane z części 50 000 razy mniejszych niż grubość włosa ludzkiego.
- 3-wymiarowe układy scalone. Drukowanie 3D już zrewolucjonizowało produkcję wzorów, których produkcja była zbyt kosztowna w przeszłości. Układy scalone drukowane w 3D już teraz wykorzystuje się w produkcji urządzeń mobilnych, a w końcu rozprzestrzenią się także na produkty IT.
- Pamięci uniwersalne. Zmiana na dynamiczny RAM spowoduje trzęsienie ziemi w architekturze i oprogramowaniu.
- Wielordzeniowość. Pozwoli ludziom na ładowanie ich smartfonów tylko raz w miesiącu. Dostępna będzie w systemach przenośnych, kamerach, samochodach i serwerach.
-
Fotonika. Fotonika krzemowa zajmie się przepustowością, opóźnieniami i problemami energetycznymi – badania będą dotyczyły wszelkich przejawów technologii sieciowych.
Na podstawie „Ten Technologies That Could Change the World By 2022. IEEE Computer Society predicts the future state of computing” By KATHY PRETZ 12 listopad 2014. http://theinstitute.ieee.org/ieee-roundup/opinions/ieee-roundup/10-technologies-that-could-change-the-world-by-2022.